„Mielőtt beteg lettem, sokat voltam emberek között. Szívesen beszélgettem az ismerőseimmel, segítettem másoknak, egyesületeknél is dolgoztam. Munkám során sok emberrel voltam kapcsolatban, ami egyáltalán nem esett nehezemre. Egy nagyon barátságos és kedves embernek tartottak, ez azonban mára teljesen megváltozott…” Így nyilatkozik egy súlyos depresszióval küzdő fibromyalgia páciens, aki már több éve küzd a betegséggel és következményeivel. Az állandó fájdalom és az egyéb tünetek, melyekre az rvosok nem ismernek gyógymódot, mára depresszió kialakulásához is vezettek.
Alattomos, sokoldalú és kiszámíthatatlan – ilyen a fibromyalgia
Aki fibromyalgiával él együtt, annak jelentősen megváltozik az élete. Beszűkül az élettere, hiszen a betegség előre haladtával fizikailag, mentálisan és pszichésen is leépül.
A fibromyalgia is azok közé a betegségek közé tartozik, ami olyan szerteágazó tünetekkel sújtja az érintett betegeket, ami az egész testet képes érinteni valamilyen formában. A beteg szakorvostól szakorvosig járhat, de bármilyen kezelést is kapjon egy-egy tünete kezelésére, az nem, vagy csak ideiglenesen és kis mértékben tudja csökkenteni a fájdalmait és egyéb panaszait. A kezelések pedig gyakran járnak nem kívánatos mellékhatásokkal, amik tovább rontják a beteg pszichés állapotát is.
A felismerés: a fibromyalgia nem gyógyítható
„Amikor végre megkaptam a diagnózist, kicsit megkönnyebbültem, hogy végre tudjuk, mi okozza a tüneteimet. Ez az öröm azonban nem tartott sokáig. Megtudtam, hogy a hagyományos orvoslás jelenleg csak minimálisan képes csökkenteni ezeket a tüneteket, így az állapotom további romlása várható. Nagyon elkeseredtem…”
Bár több különféle terápiás eljárás is létezik, ami arra hivatott, hogy a betegség súlyos tüneteit enyhítse, az érintett betegeknek szembe kell néznie a ténnyel: a fibromyalgia jelenleg még nem gyógyítható. Ha pedig nem sikerül egy alternatív olyan terápiát találni, ami az adott beteg életminőségén jelentősen javítani képes, akkor a fájdalmak és kínok, tünetek mellett kialakuló kilátástalanság egy szörnyű következménnyel jár. A félelem a további állapotromlástól és az állandó fájdalmak, panaszok a beteget súlyos depresszióba üldözhetik.
A depresszió és a fibromyalgia egy kalap alatt
Mint már azt egy korábbi cikkemben is leírtam, a fibromyalgia sajnos egy nehezen diagnosztizálható betegség. Sok-sok évbe telik, mire valaki eljuthat a fibromyalgia diagnózishoz, így a megpróbáltatások addigra már sajnos gyakran depresszióhoz is vezetnek.
Vannak szakemberek, akik úgy tartják, hogy a fibromyalgia megmagyarázhatatlannak tűnő tünetei egyik fő kiváltó oka a depresszió egy formája. Hiszen (szerintük) mi más magyarázhatná, hogy a beteg számtalan tünetét sem a laborleletek, sem a képalkotó diagnosztika nem képesek igazolni? A beteget főleg antidepresszánsokkal igyekeznek kezelni, abban reménykedve, hogy a pszichés okok megszűntetésével a fájdalmak, a fáradtság, a félelmek és a többi „furcsa” fel-fel bukkanó tünet is csökkenni fog.
A betegek elmondása alapján bizonyos esetekben egy jól megválasztott antidepresszáns részlegesen hatásos lehet: pl. csökkentheti a szorongást, az izommerevséget, vagy segíthet az alvászavarok enyhítésében. A betegek jelentős része azonban azt tapasztalja, hogy egy antidepresszáns folyamatos szedése komoly életminőség javulást nem hoz. Gyakran jár mellékhatásokkal (pl. gyors hízás, nemi funkciók romlása) de a tüneteket nem képes felszámolni, vagy jelentős mértékben csökkenteni. Ez nem is csoda, hiszen a depresszió nem a fibromyalgia valódi kiváltó oka.
Ismétlődő minták
Ha valódi figyelemmel és türelemmel hallgatunk ki egy fibromyalgia beteget, akkor minden esetben egyértelművé válik, hogy a depresszió egyszerűen a betegség során elszenvedett traumák következményeként alakult ki, és nem az a betegség valódi gyökere.
Olyan ismétlődő mintákra figyelhetünk fel, amik a legtöbb beteg életében – akár már gyermekkorban is – nyomon követhetőek. Ilyen lehet pl. a már gyermekként megtapasztalt emésztési problémák, alvászavarok, fáradékonyság és a növekedési fájdalom.
További jellegzetességek közé tartozik a különös érzékenység fényekre, zajokra vagy illatokra. A leletekkel nem igazolható, változó helyeken felbukkanó furcsa fájdalmak is gyakoriak, de akár naponta változó látásélesség is megjelenhet. Jellemző, hogy a depresszió ezen tünetek után akár több évvel bukkan csak fel, így nem lehet oka a fibromyalgia kialakulásának.
Külső és belső konfliktusok
Mire a fibromyalgia diagnózisát valaki megkapja, addigra rend szerint már túl van rengeteg orvosi vizsgálaton, amik mind azt igazolják, hogy egészségesnek kellene lennie. A beteg fájdalmai és egyéb panaszai azonban valóságosak, így az évek megpróbáltatásai közben egy komoly konfliktus alakul ki a betegben.
Segítségre volna szüksége, de az orvosok - akiktől a segítséget joggal várja – kétségbe vonják a panaszait, esetenként megkérdőjelezik az állításait. Mivel orvosaitól nem kap visszaigazolást, hogy a fájdalmai és tünetei valósak, ezért maga is kételkedni kezd az érzéseiben. A fájdalmai és egyéb tünetei azonban egyre jobban kínozzák, így a kör bezárul.
A fibromyalgia betegek gyakran a közvetlen környezetüktől (családtagjaiktól, barátaiktól) sem számíthatnak valódi segítségre, hiszen nehezen értheti meg bárki is, min mennek keresztül. Magukra maradnak a problémáikkal és fájdalmaikkal, miközben munkavégző képességük is erősen romlik – vagy akár meg is szűnhet. Egyre jobban elszigetelődnek a társadalomtól és kilátástalannak érzik a helyzetüket. Az évek teltével egészségileg, szociálisan és anyagilag is tönkre mehetnek.
A depresszió következmény
A fibromyalgiával élő ember esetében a depresszió kialakulásában nagy szerepet játszik, miken megy keresztül, milyen tapasztalatokat szerez egy beteg a hosszú évek alatt, míg végül megkapja a diagnózisát. (Ha egyáltalán megkapja…)
Az orvosok nagy része sajnos még mindig korlátozott módon gondolkodik és súlyos előítéletekkel bír. Nem ismerik mélyrehatóan a betegséget és nem tanulták meg, hogyan kezeljék a fibromyalgia beteget, mint embert. Ezért nem is képesek hatékonyan segíteni a betegen, sőt sokszor akár további pszichés károkat is okozhatnak – mély tisztelet a kivételnek.
Ha a diagnózis már megszületett, a beteg ezt követő élete is megpróbáltatásokkal teli marad. Habár a betegség nem ritka ( becslések szerint a lakosság 2-6%-át érintheti), a köztudatban mégis felemás információk terjednek róla.
Az emberek jó része nem is hallott még a betegségről, vagy ha hallott, akkor sem ismeri igazán behatóan a betegséggel járó állapotot. Így társas kapcsolatok során nem tud jól reagálni a fibromyalgia beteg igényeire, nem tud megértő lenni vele, ami tovább nehezíti a beteg hétköznapi szerepvállalásait. A betegnek folyton magyarázkodnia kell, ugyan akkor félreérthetik reakcióit a legegyszerűbb hétköznapi helyzetekben is.
Hogyan tovább?
Fontos, hogy a depressziót vegyük komolyan és a megfelelő szakemberek segítségével kezeljük. Azonban könnyen belátható, hogy amíg a depressziót kiváltó állapot és körülményei; a betegség súlyos tünetei és annak következményei fennállnak, addig még a legjobb orvosi ellátás ellenére is nagyon nehéz lehet hosszú távon javulást elérni a beteg pszichés állapotában. Sokat segíthet, ha a fibromyalgia tüneteinket hatékonyan kezelni tudjuk és visszafordítjuk az állapotrosszabbodást. Erre lehet alkalmas a Guaifenesin terápia is, amiről IDE KATTINTVA több részlet is megismerhető.